uzun Bir Aradan Sonra Keto’ya Geri Dönmenize Yardımcı Olacak 7 Basit İpucu

 

Pinterest’te paylaş

uzun Bir Aradan Sonra Keto’ya Geri Dönmenize Yardımcı Olacak 7 Basit İpucu

Tatiller, özellikle keto gibi, birçok insanın mevsimle ilişkilendirdiği karbonhidrat açısından zengin gıdaları kesmeyi içeren bir diyet planını sürdürmek için çok zor bir zaman olabilir. Getty Images
Keto diyeti gibi katı bir yemek planını takip eden insanlar için tatiller yolda kalmak için zor bir zaman olabilir.
Ancak tatil molalarının kalıcı bir engel olması gerekmez.
Beslenme uzmanları, karbonhidratları tekrar kesmek yerine, bir aradan sonra ketoza dönüşmenin tipik olarak bu diyete geri dönmenin en sağlıklı yolu olduğunu söylüyor.

Tatiller sırasında, başlangıçta düşündüğünüzden biraz daha uzun süren bir diyet izleyerek kısa bir mola vermeye karar verdiniz mi?

Belki sadece birkaç gün rahatlatmak istedin, ama sonra Doris Teyze sana ünlü cevizli turtasından başka bir parça teklif etti ve o birkaç günün birkaç hafta olduğunu bildiğiniz bir sonraki şey, tatiller bitti ve kazandınız fark ettiğinden daha fazla ağırlık.

Bu senaryo size tanıdık geliyorsa yalnız değilsiniz. Tatil kilo alımı birçok insan için bir zorluktur. Aslında, ortalama bir kişi sezon boyunca yaklaşık bir pound kazanacaktır.

Ancak tatilleri kutlamak için bir keto diyetini takip etmekten mola vermek kalıcı bir engel olmak zorunda değildir.

Aslında, beslenme uzmanları bu yedi ipucunun kısa sürede ketozise geri dönmenize yardımcı olabileceğini söylüyor.Ketosise girdiğimi nasıl anlaşılır,Keto flu belirtileri,Ketojenik diyet,Keto diyeti örnek menü,Keto diyeti ücretsiz,Ketojenik Kahvaltı Tarifleri,Ketojenik diyet menü örneği,Ketojenik diyet listesi haftalık,Ketojenik diyet nasıl yapılır,Ketojenik diyet faydaları,Ketojenik diyet yan etkileri,Ketojenik diyet zararları

5. Geçiş sırasında tuz kullanın

Weinandy, insanların diyetin başında kendilerini kötü hissetmelerinin büyük bir nedeni keto griptir.
Karbonhidratları düşürdüğümüzde, elektrolit dengesinde hızlı bir değişime neden olan diüretik bir etki vardır.
Vücut yakıt için yağ yakmaya ayarlandığından, bir insanı yorgun, sinirli ve baş dönmesi hissettirebilir.
Bu semptomlara karşı koymak için Weinandy, yemeklere her gün yaklaşık 2.000 miligram sodyum – bir çay kaşığı sofra tuzu – eklemeyi önerdi.

Ancak, yüksek tansiyonu olan kişiler bunu yapmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

6. Sulu kalın

Keto diyetinin diüretik etkisi olduğu için dehidrasyon olabilir.
Dehidrasyon, yorgunluk ve baş dönmesi de dahil olmak üzere keto gribinin bazı semptomlarından sorumludur.
Susuzluk hissi ve ağız kuruluğu da dehidrasyon belirtileridir.
Dehidrasyondan kaçınmak için, bütünleyici bir tıp diyetisyeni ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Robin Foroutan, MS, RDN, HHC, günde 2 litre (yaklaşık 8 bardak) su önermektedir.

7. Keto’nun daha sürdürülebilir bir versiyonunu deneyin

Weinandy, birçok insanın sağlıklı veya sürdürülebilir olmayan bir şekilde keto yaptığını söyledi.
Örneğin, pastırma, sosis ve öğle yemeği eti gibi yüksek miktarda işlenmiş et yiyebilirler ve bunlar kanser riskinin artmasına bağlıdır.
Bu şekilde yemek de can sıkıntısı ve yoksunluk duygularına yol açabilir.
Onun önerisi? Daha bitki bazlı yiyecekler yiyin.
Sağlıklı yağlar, doymuş yağ oranı düşük zeytinyağı, avokado, fındık ve bitki bazlı yağlar şeklinde eklenebilir.
İşlenmiş etler yerine balık, derisiz kümes hayvanları ve bazen de kırmızı et gibi yağsız etleri seçin.

Weinandy, soyadan elde edilen bitki proteininin keto diyeti için de uygun olduğunu söyledi. Ayrıca, yemeklerinize bol miktarda nişastalı sebze ve yapraklı yeşillik ekleyin. Yapraklı yeşillikler özellikle iyidir, çünkü hepsi antienflamatuar özelliklere sahip vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar bakımından zengindirler.

Ve yemeklerinize daha fazla çeşitlilik ve beslenme sağlamak için, düşük karbonhidratlı meyveden küçük bir porsiyon eklemeyi önerdi.
Yani bir yemek şöyle görünebilir: 4 ila 5 ons yağsız protein, zeytinyağı, avokado ve küçük bir porsiyon meyveleri eklenmiş büyük miktarda sebze ile çevrilidir.
Bu gibi sağlıklı seçimler keto yemenin daha kolay yapışmasını ve daha besleyici olmasını sağlayabilir.

Özet

Tatiller, özellikle keto gibi, birçok insanın mevsimle ilişkilendirdiği karbonhidrat açısından zengin gıdaları kesmeyi içeren bir diyet planını sürdürmek için çok zor bir zaman olabilir.

Diyetinizden bir zaman aşımı almak bir başarısızlık değildir. Keto gibi diyetler, yaşam biçiminizde yaşayabileceğiniz bir beslenme şekli değişikliği anlamına gelir. Bu, genel yaşam biçiminiz sağlıklı olduğu sürece, tatiller, ödüller ve tatil molaları için zamanlar oluşturabileceğiniz anlamına gelir.
Beslenme uzmanları, ketozise geri dönerken sağlam bir planın yapılmasının önemli olduğunu söylüyorlar. Keto gribi ve karbonhidrat istekleri gibi yaygın tuzaklarla nasıl başa çıkılacağını önceden bilerek, daha büyük başarılar elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir