Yeni Yönergeler Otistik Bebekler ve Yeni yürümeye başlayan çocuklar için tarama tavsiye

Yeni Yönergeler Otistik Bebekler ve Yeni yürümeye başlayan çocuklar için tarama tavsiye

Share on Pinterest
 • Yeni kılavuz ilkeler otizm için 9 aylıkken taranmasını önermektedir. Getty Images
 • Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni kılavuzları, 9 aylık, 18 aylık ve 24 aylık yaşlarda otizm spektrum bozukluğunun taranmasını önermektedir.
 • Kuruluş, kanıta dayalı müdahale tedavilerini mümkün olan en erken zamanda önerir.
 • Uzmanlar, otizm için erken yaşta tedavilerin sağlanmasının, durumu olan çocuklar için en iyi sonucu verdiğini söylüyorlar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, otizm spektrum bozukluğu tanı oranları 2000’den bu yana 2000’de 150’de 1’den 2000’de 150’den 59’a 1’de hızla artmıştır.

Bunun nedeni büyük ölçüde doktorların otizm spektrum bozukluğunu tanıma ve teşhis etmede daha iyi hale gelmesidir.

Bu bilgi ile otistik insanlara kendi toplumlarında tam hayatlarını yaşamalarında nasıl yardımcı olacakları daha iyi anlaşılmıştır.

Bu yardım genç yaşta başlamalı, Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) doktorların otizmli çocukların ailelerini nasıl değerlendirmeleri ve tavsiyelerde bulunmaları gerektiğine dair güncellenmiş bir raporda belirtiyor.

Bugün Pediatri dergisinde yayınlanan rapor, AAP’nin 2007’den beri otizm önerileri hakkındaki ilk güncelleme raporudur.

Temel önerilerinden birkaçı:

 1. 9 aylık, 18 aylık ve 30 aylık ziyaretlerde gelişimsel ve davranışsal taramaların yanı sıra 18 ve 24 aylıkken otizm spektrum bozukluğu için çocukların standart taraması.
  Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların zihinsel sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere sosyal, akademik ve davranışsal ihtiyaçları ele alan bütünsel kanıta dayalı bakıma erişmelerine yardımcı olun.
  Ailelerin ve gençlerin yetişkinliğe geçiş planı geliştirmelerine yardımcı olun.
  Bu müdahalelerin neden işe yaradığı konusunda bireyleri ve aileleri eğitin ve bu aileleri destekleyici kuruluşlara ve kaynaklara bağlayın.
 2. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki pediatri bölümünde profesör olan Dr. Susan L. Hyman, “Gelişimsel gecikme belirtileri gösteren çocuklar için terapilere ne kadar erken başlayabileceğimizi, olumlu sonuçların daha iyi olduğunu biliyoruz” dedi. New York ve AAP Engelli Çocuklar Konseyi ve AAP Gelişimsel ve Davranışsal Pediatri Bölümü ile işbirliği içinde araştırma yapan yazar.

Birlikte ortaya çıkan koşullara odaklanma

Güncellenen raporun öne sürdüğü unsurlardan biri, tipik olarak bir otizm teşhisi ile birlikte ortaya çıkan birlikte ortaya çıkan durumların daha iyi bir tıbbi anlayışıdır.

Rapora göre, zihinsel engeller, dil bozuklukları, DEHB, anksiyete, yeme ve uyku sorunu, gastrointestinal semptomlar ve nöbetler sadece birkaç yaygın olarak ortaya çıkan durumdur.

Bunlardan otizm spektrum bozukluğu olan her 10 kişiden 4’ünde bir tür zihinsel engel vardır ve her 10 kişiden 6’sında anksiyete koşulları vardır.

Erken müdahalenin faydaları

Hyman Healthline’a “Konuşma ya da davranışsal terapiler gibi bazı hizmetlere başlamadan önce otizm teşhisini beklemek için hiçbir neden yok. “Müdahaleler en iyi erken, yoğun ve aileyi dahil ettiklerinde işe yarar.”

Allison Bruning, otistik, üstün zekalı ve özel ihtiyaçları olan öğrenciler için çevrimiçi bir okul olan Academic Warriors müdürü kabul eder.

“Otizm teşhisi almak birçok aile için zor olabilir” dedi Healthline. “Spektrum bozukluğu olduğu için her çocuk aynı semptomları göstermeyecek ve semptomların derecesi çocuktan çocuğa değişebilir.”

Bruning, daha sonraki yaşamında otizm spektrum bozukluğu tanısı aldı.

“Çocukken sosyal ilişkiler kurmak için mücadele ettim. Çoğu zaman, sosyal bir duruma geldiğinde, arkadaş edinmek için çok uğraşardım ”dedi. “Ayrıca yüz ifadelerini okumak ve birisinin bana bir şaka ya da yalan olduğunu söylerken zorlanıyorum.”

Erken müdahale yardımcı olurdu.

 • “Erken tanı ve müdahale, tanı alan bir çocukla aynı yaştaki bir akran arasındaki uzun vadeli beceri kazanımlarını en üst düzeye çıkarmak ve boşlukları kapatmak için kritik öneme sahiptir,” diyor BCBA, klinik yöneticisi ve yönetim kurulu sertifikalı davranış analisti Chris King, Eastern Michigan Üniversitesi Otizm İşbirliği Merkezi.
 • “Tanı ve tedavi daha sonra çocuklukta meydana geldiğinde, çocuğun agresif davranışlar gibi ihtiyaçlarını karşılamak için daha az tercih edilen yöntemleri kullanmak zorunda kaldığı zaman,” dedi King Healthline’a. “Erken teşhis, terapi sağlayıcılarına bir çocuğa becerilerini sosyal olarak daha uygun veya işlevsel bir şekilde öğretme olanağı verir.”
 • A.J. geçici müdürü Diana L. Robins, kritik öneme sahip bir diğer husus da otizm spektrum bozukluğuna özgü bakımın sağlanmasıdır. Philadelphia’daki Drexel Üniversitesi’nde Drexel Otizm Enstitüsü.
 • Robline Healthline’a verdiği demeçte, “AAP raporu, birçok erken müdahale kurumunun tedaviye başlamak için teşhis gerektirmediğine dikkat çekmesine rağmen, çoğunlukla otizm teşhisi öncesinde sunulan hizmetler düşük yoğunlukludur ve otizme özgü değildir.
 • “Araştırmalar, düşük yoğunluklu, genel müdahalenin (örneğin konuşma terapisi) otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için sonuçları etkilediğini göstermemiştir. Bu nedenle, otizmli çocukları mümkün olduğunca genç tanımlamak, otizm tedavisine daha erken başlamak çok önemlidir ”dedi.

Üstesinden gelmek için engeller

Bakım tavsiye bir şeydir. Çalışma yazarları, ona erişmek ve bunu karşılayabilmek başka bir şeydir.

Yazarlar, “Topluluklar iş ve ortaöğretim sonrası eğitim için uygun sosyal becerileri, uygun tıbbi ve davranışsal sağlık hizmetlerine erişimi, iş becerilerini geliştirme ve topluluk boş zamanlarını değerlendirme fırsatlarını destekleyecek hizmetler geliştirmelidir” diye yazdı.

Buna ek olarak, araştırmacılar, “çocuk doktorlarının yetişkin tıbbi ve davranışsal sağlık hizmetlerine geçiş planlamak için ailelerle ve gençlerle iletişim kurması gerekiyor” dedi.

AAP basın bülteninde Hyman, “Teşhis anından istihdama ve yetişkin yaşamına kadar tüm aileler için daha adil ve uygun fiyatlı terapilere ihtiyaç var” dedi. “Tüm çocuklar seçenekleri hak ediyor ve üretken, tatmin edici yaşamlar umuyor.”

Bu arada aileler, engelli bireyler eğitim yasası (IDEA) aracılığıyla gelişim koşulları olan çocuklar (ve genç yetişkinler) için kaynak elde edebilirler.

Robins, “Çocuklara otizm tanısı konduktan sonra (ve bazı bölgelerde taramaya dayalı geçici bir tanı bile kabul edilir), ebeveynler otizm tedavisi konusunda eğitilmiş terapistler tarafından sağlanan yoğun davranışsal müdahale talep etmelidir” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir