‘Tatil İntiharı’ Efsanesi Neden Tehlikeli?

‘Tatil İntiharı’ Efsanesi Neden Tehlikeli?

Share on Pinterest
 • Araştırmalar, Aralık ayında intihar sayısının artmadığını, azaldığını gösteriyor. Getty Images
 • Popüler inanışın aksine, tatil sezonunda intihar riski artmaz.
 • 2017-2018 tatil sezonunda, aynı makalelerde tatil ve intihardan bahseden yayınların yaklaşık üçte ikisi ikisini yanlış bağladı.
 • Araştırmalar, intihar oranlarının kış aylarında değil, ilkbaharda arttığını göstermiştir.Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne (NIMH) göre, intihar ABD’de onuncu önde gelen ölüm nedeni olarak sıralandı.
O yıl 47.000’den fazla insan intihar için hayatını kaybetti, ancak popüler inanışın aksine, tatillerde intihar oranları yılın diğer zamanlarında olduğundan daha düşüktü.

Aslında, araştırmalar intihar oranlarının ilkbaharda kış aylarından ziyade genellikle bir artış yaşadığını bulmuştur.

Ancak 2017-2018 tatil sezonu, aynı makalelerde tatil ve intihardan bahseden yayınların yaklaşık üçte ikisinin ikisini yanlış bağladığı bir yıl oldu.

Bu, gazetecilerin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ezmeye çalışsa bile bir efsaneyi daha da sürdürmekten suçlu oldukları anlamına geliyor.

Bu harika bir yaşam

April Foreman, bir intihar uzmanı, Amerikan İntihar Derneği’nin yürütme kurulu üyesi ve İntihar Önleme ve Sosyal Medya’nın (SPSM) kurucu ortağıdır.

Healthline’a, insanların neden tatillerde otomatik olarak intihar oranlarının yükseldiğini varsaymaya yönelik tek bir bilimsel cevap olmadığını, ancak bazı en iyi tahminlerin olduğunu söyledi. Ve bu tahminlerden biri “Harika Bir Hayat” filmiyle başlıyor.

İlk kez 1946’da piyasaya sürülen “Harika Bir Hayat” on yıllardır favori bir tatil oldu. Hikaye intiharı düşünerek ana karakterin etrafında dönüyor.

Nihai mesaj, Foreman’ın dediği gibi, tatillerin durmak ve sahip olduklarımıza geri dönmek için harika bir zaman olduğu. Ancak, “Bu tür bir anlatıyı uzun süredir anlatıyoruz. Ve elbette, Clarence onu durdurur, ona onsuz dünyanın nasıl olacağını gösterir ve eve gider ve kasaba para toplar ve işler düşündüğünden daha iyi olur. ”

Filmle ilgili sorunun ve genel olarak anlatılarda intiharı kullanma şeklimizin, gerçek hayatta intihar ve intiharın nasıl göründüğünü doğru bir şekilde göstermediğini ekledi.

Foreman, “İntihar düşünceleri ve duyguları birçok insana olma eğilimindedir ve değişen koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır” dedi. “Daha sıcak aylarda olma eğilimindedirler. İntihar oranları Mart ayında yükseliyor. Kriz çağrılarımız yazın yükseliyor. ”

“Kış aylarında daha az ışığa ve dolayısıyla daha az enerjiye sahip olursunuz. İnsanlar bunu fark etmeyebilir, ancak kendinizi öldürmek çok fazla enerji gerektirir. Bu, kış aylarında intiharların gerçekleşmediği anlamına gelmez. Ama kendinizi kötü hissedebilirsiniz ve depresyonda hissedebilirsiniz, ancak intihar düşüncelerine göre hareket etmek enerji gerektirir. ”

Tatil sezonunun genellikle intihar düşüncelerine karşı bir tampon görevi gördüğünü söyledi. Kısmen, bu sezon boyunca meydana gelen tüm olaylardan ve sosyal toplantılardan kaynaklanmaktadır. Bunlar aslında bir kişiyi intihardan yalıtabilir.

“Birbirimizi davet etmek için dört ila altı hafta arasında iyi bir bağlantımız var. Birbirimize tüm yıl boyunca tatillerde yaptığımız gibi davranırsak, bu çok önleyici olurdu ”dedi.

Tüm söylenenler, kış aylarında intihar oranlarının daha düşük olması, insanların intihar düşünceleri üzerinde hiç hareket etmediği anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Onlar.

Foreman, intihar düşünceleri yaşayanların mevsim ne olursa olsun acil yardım alması gerektiğini vurguladı.

Tatil intihar efsanesi tehlikesi

 1. Foreman, tatil intihar mitiyle ilgili sorunun, “İnsanlar bir şeyleri tatillere yanlış dağıttığında, gerçek nedenleri görmezden gelebilirler” olduğuna dikkat çekiyor.
 2. İntiharların tatil boyunca defalarca yükseldiği küçük bir kasabanın hikayesini anlattı.
 3. Yerel liderler intihardaki artışı tatil sezonuna bağladı, ancak araştırmacılar bu konuya daha fazla baktıklarında, yerel petrokimya endüstrisinin tatil sezonunda birçok insanı bırakma eğiliminde olduğunu keşfettiler.
 4. Bu durumda, olup bitenlerin diğer olası nedenlerini belirlemek, bilim insanlarına ve yerel topluluk üyelerine intiharları ele almak ve önlemek için daha iyi araçlar sağladı.

Tatillerde intihar düşünceleri aniden ortaya çıkmıyor

İntihar eğilimi genellikle kaygı, depresyon veya diğer akıl hastalıklarına eşlik edebilecek çeşitli semptomlardan sadece biridir.

Foreman, “Bayramlarda onu suçlamaktan, dışardan bir şeyi suçlamaktan o kadar hızlı olmazdım” dedi.

Bunun intihar duygularına katkıda bulunan başka birçok şey olduğu için işaret etti. Sadece bir tatil sezonu ya da bir koşul kümesi değil, bir insanı böyle hissettirir.

Foreman, “Kendi özel koşullarınızın sizi aşağı çekmeyeceğini söylemiyorum” dedi.

Bazı insanların tatillerde depresyon ve intihar duygularında bir artış yaşamak için çok gerçek nedenleri olabileceğine dikkat çekti.

“Aile geçmişinizden yılın bu zamanında sizin için bu duyguları artıran mevsimsel duygulanım bozukluğu veya travma yaşayabilirsiniz” dedi.

Her insanın ve her koşul dizisinin benzersiz olduğunu açıkladı. Ancak genel olarak, tatil mevsimi çoğu insan için aniden intihar düşüncesinin ortaya çıkmasına neden olmuyor.

Genellikle tüm yıl boyunca bu düşüncelere katkıda bulunacak temel deneyimler veya koşullar vardır.

Yardım için ne zaman ulaşılacağını bilmek

 1. Tabii ki, ortalama olarak daha az insanın tatillerde intihar nedeniyle ölme eğilimi olması, intihar düşünceleri yaşayan bir kişi için herhangi bir fark yaratmaz.
 2. İntihar riskini yönetme konusunda uzmanlaşmış doktoralı klinik ve adli psikolog Joel Dvoskin “İntihar eden insanlar tanım gereği kararsızdır” dedi. “Ölmediler, yani yaşamak isteyen bir kısmı var. Ama intihar ediyorlar, yani ölmek isteyen bir kısmı var. ”
 3. Bu duyguları yaşayan herkes için yılın gerçek zamanından bağımsız olarak çok gerçek ve travmatik olduğunu söyledi.
 4. İntihar düşüncelerini yaşayan herkesi, yardım edebilecekleri her şekilde yardım etmeye teşvik eder. Bir terapist bulun, bir yardım hattı arayın veya mesaj gönderin, hatta bir hastanedeki acil servise gidin.
 5. “Eğer intihar ediyorsanız, size yardım etmek zorundalar,” dedi Dvoskin. “Bu en iyi yol değil, ancak şu anda başka bir seçenek yoksa, geceyi geçmenize yardımcı olacaktır. Ve bazen, gece boyunca yaptığınızda, sabahları diğer seçenekler farkındalığınıza gelir. ”

Sevdiklerinizin kayıplarını tatilde intihara yöneltmek

Tatiller intihar düşüncelerini artırmayabilirken, yılın bu zamanı bazen sevilen birinin intiharı kaybını çevreleyen kederi artırabilir.

Foreman, insanların intihar nedeniyle ölen birinin kaybını nasıl kabul edeceklerini her zaman bilmediklerini söylüyor. Ve bu, onları kutlamak istemeyen tatilleri kapatmak istemelerini sağlayabilir, çünkü artık burada olmayan sevdiklerinden bahsetmek konusunda rahat değiller.

Foreman, “İnsanlara intihar nedeniyle birini kaybettiklerini öğrendiğimde her zaman kayıplarından dolayı üzgün olduğumu söylüyorum,” dedi. “Ve sonra kişinin adını soruyorum, çünkü bunun utanç silmek için yapabileceğimiz bir şey olduğunu düşünüyorum.”

İnsanlara, tatil günlerinde kendileri ve kayıp sevdiklerini düşündüğünüzü bildirmenizi, mümkünse ölen kişinin adını kullanmayı ve artık burada olmayan kişi için yer açmanızı önerir.

Foreman, “İntihar, çünkü onu iyi anlamıyoruz, neredeyse daha kötü hissediyor ve kabul etmek daha zor bir kayıp oluyor” dedi. “İntihar konusunu normalleştirmeye yardımcı olmak, böylece intiharla ölen insanları sevmek, tıpkı başka bir yoldan geçen sevdiklerini hatırlamak gibi, ailelerin damgalama ve utançlarını silmelerine yardımcı olabilir.

İhtiyacı olanlar için kaynaklar

Siz veya sevdiğiniz biri bu tatil sezonunda veya yılın herhangi bir zamanında intihar düşünceleriyle uğraşıyorsa, 1-800-273-8255 numaralı telefondan Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı’nı arayın. İhtiyacınız olan kaynakları elde etmenize yardımcı olmak için yılın 365 günü, günün 24 saati hizmetinizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir