Facebook’ta HIV Önleme ile İlgili Yanıltıcı Reklamlar Neden Görünüyor?

Facebook’ta HIV Önleme ile İlgili Yanıltıcı Reklamlar Neden Görünüyor?

Share on Pinterest
 • Savunuculuk grupları, HIV önleme ilaçları hakkında yanıltıcı bilgi yayan reklamların Facebook’ta göründüğünü ve insanların almasını önlediğini söylüyor.
 • Getty Images
 • 50’den fazla halk sağlığı örgütü ve savunuculuk grubu, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e HIV önleme ilacı Truvada hakkında yanlış bilgilendirmeyi teşvik ettiklerini söyledikleri reklamların kaldırılması için açık bir mektup gönderdi.
 • Reklamlar, LGBTQ sosyal medya kullanıcılarını ilacın yapımcıları ilaç şirketi Gilead Sciences’a karşı bir sınıf davasına katılmalarını hedefleyen hukuk firmaları tarafından yerleştirildi.
 • Ancak Facebook, reklamların şirketin politikalarından herhangi birini ihlal etmediğini iddia ediyor.

Bu ayın başlarında, 50’den fazla LGBTQ ve HIV savunucusu grubu ve halk sağlığı kuruluşu, Facebook Başkanı ve CEO’su Mark Zuckerberg’e, HIV önleme ilacı Truvada hakkında yanlış bilgilendirmeyi teşvik ettiği tespit edilen Facebook ve Instagram reklamlarının kaldırılmasını isteyen açık bir mektup gönderdi.

Mektubu imzalayan kuruluşlar, söz konusu reklamların risk altındaki toplulukların, HIV negatif olan insanlar tarafından yapıldıklarında HIV riskini yaklaşık olarak azaltan günlük bir ilaç rejimi olan maruz kalma öncesi profilaksi (PrEP) tedavisini benimsemelerini caydıracağından endişe ediyordu. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre yüzde 99.

“Reklamlar LGBTQ Facebook ve Instagram kullanıcılarını hedefliyor ve halk sağlığına ciddi zarar veriyor” diyor. “Facebook ve Instagram, bu reklamların platformlarında kalmasına izin vererek, risk altındaki bireyleri PrEP’ten kaçınmaya ikna ediyor ve bu da kaçınılmaz olarak HIV enfeksiyonlarına yol açıyor. Halk sağlığına zarar veriyorsunuz. ”

Sosyal medya bilgileri

 1. Reklamlar, LGBTQ sosyal medya kullanıcılarını ilacı yapan ilaç şirketi Gilead Sciences’a karşı bir sınıf davasına katılmaya hedefleyen hukuk firmaları tarafından yerleştirildi.
 2. PrEP4All Collaboration ve imzalayan diğer kuruluşlarla ortaklaşa çıkan GLAAD’a göre, kullanıcıların Facebook ve Instagram yayınlarında görünen reklamlar, böbrek hastalığı gibi sağlık riskleri ve Truvada’yı almanın yan etkileri olarak kemik yoğunluğunu azaltmaya odaklanıyor.
 3. Ancak Facebook, reklamların şirketin politikalarından herhangi birini ihlal etmediğini iddia ediyor.
 4. “LGBTQ gruplarıyla yaptığımız çalışmalara değer veriyoruz ve sürekli olarak onların girdisini arıyoruz. Bu reklamlar reklam politikalarımızı ihlal etmese de üçüncü taraf bilgi denetçileri tarafından yanlış olarak derecelendirilmeseler de, her zaman bu kilit grupların politikalarımızı nasıl uyguladığımızı daha iyi anlamalarına yardımcı olma yollarını inceliyoruz ”dedi. Sağlık Hattı’na gönderildi.
 5. Bir Facebook sözcüsü, Healthline’a gönderilen bir e-postada, sosyal medya şirketinin yanıltıcı içeriği yasaklayan politikalara sahip olduğunu ve şirketin “yanlış haberleri” tanımlamak ve üzerinde görünen içeriğin doğruluğunu incelemek için üçüncü taraf bilgi kontrol ortaklarına güvendiğini yazdı platform.

Bunun sağlık içeriğini çevreleyen yanlış bilgileri içerdiğini söylediler.

Tabii ki, şirket ilk defa hedefli reklamlarda görünen içerik için ateşe girmedi.

Son yıllarda, sürekli tartışmalar, örneğin platformda ortaya çıkan politik reklamlarda yanlış bilgi etrafında dönüyordu.

Söz konusu Gilead dava reklamları söz konusu olduğunda, sağlık görevlileri, HIV önleme ilacı çevresinde üretilen yanlış bilginin, virüsün PrEP’e yapışması veya ilk etapta devam etmesi riski taşıyan insanları potansiyel olarak cesaretlendirebileceğinden endişe duymaktadır.

Bridge HIV klinik araştırma tıbbi direktörü Dr. Hyman Scott ve California San Francisco Üniversitesi’nde (UCSF) yardımcı tıp profesörü olan Dr. Hyman Scott, bu reklamları kendi sosyal yayınlarında kişisel olarak izlediğini söyledi.

Ayrıca hastalara reklamlardaki bilgilerle ilgili endişeleri vardı.

 • Healthline’a, bu kaygıları dile getiren insanlara reklamların ne olduğu hakkında “uygun bağlam” vermeye çalıştığını – bu davalarda davacılar için çalışan hukuk firmalarından olduklarını ve veteriner sağlık kaynaklarından kamu hizmeti duyurularını yapmadıklarını söyledi.
 • “Truvada’nın yan etkileri iyi bilinen gerçekler. Burada sunulan yeni bir şey yok. Bu gibi yan etkiler nispeten nadirdir ve PrEP’teki insanlar için bakımın bir kısmı, örneğin kemik mineral yoğunluğunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını izlemeyi içerir ”dedi.
 • Hyman, bilgi kaynaklarınızı daima kişisel olarak incelemeniz gerektiğini vurguladı. Güvenilir, tıbbi olarak onaylanmış bir sağlık kaynağından gelmiyorsa, sosyal medyada ne gördüğünüzü sorgulamalısınız.
 • PrEP tedavisi gören kişiler tipik olarak her üç ayda bir klinisyen ziyaretleri için başvururlar. Bu ziyaretlerde, ilaçlara olumsuz reaksiyonları tarayacak standart laboratuvar testlerinden geçeceklerdir.

Orada doğru bilgi edinmek

Cleveland Clinic’te bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. Kristin Englund, aynı yanlış bilgiye sahip olan bazı televizyon reklamları gördüğünü söyledi. Englund, önemli HIV riskinin azaltılmasının düzenli olarak test edilmesinin ve kanıtının genellikle PrEP tedavisi için gören insanların korkularını ortadan kaldırdığını, ancak bu reklamların daha az bilgili kişiler üzerinde ne gibi etkileri olabileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

“Neyse ki, PrEP hastalarım benimle sorularla iletişime geçmeye ve yanlış bilgileri değil tıbbi kanıtları kabul etmeye hazırlar” dedi. “Bu yanlış bilgiyi PrEP’i düşünmemek için bir neden olarak görecek olanlar hakkında çok endişeliyim. Bu salgını sona erdireceksek, insanların HIV kazanmasını engellemeliyiz. ”

Bulaşıcı bir hastalık uzmanı ve Englund’un Cleveland Clinic’teki meslektaşı Dr. Alan Taege endişelerini yineledi. Healthline’a, Facebook’ta okudukları şey hakkında endişe gösteren birkaç hastasıyla reklamların sağladığı bilgileri tartıştığını söyledi.

“Bakım sağlayıcıları olarak en iyi yaklaşımımız“ açık kapı politikası ”na sahip olmaktır, yani tüm soru ve endişelere açıkız. Onlara derhal ve eksiksiz bir şekilde hitap etmeye çalışıyoruz ”dedi.

Truvada ve PrEP reklamlarının etrafındaki bu kargaşa, uzmanların ve savunucuların doğru HIV önleme bilgilerinin farkında olmaması ve anlaşılması konusunda endişe duydukları bir zamanda geliyor.

Sadece geçen ay, Önleme Erişim Kampanyası ve Merck, HIV hakkında doğru bilgi birikiminin binlerce yıl ve Gen Z arasında azalmakta olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı.

Bu Adonis Timone’un kişisel olarak geri çekmeye çalıştığı bir şey.

Timone, açık mektubu imzalayan kuruluşlardan biri olan HIV ile yaşayan bir gençlik aktivistleri konseyi olan ECHO’nun (HIV Örgütlenmesi ile ilgilenen Topluluklar) üyesidir.

Merkezi Milwaukee, Wisconsin’de bulunan Timone, Healthline’a sosyal medyada savunmasız topluluklara zararlı olabilecek “propaganda” gibi görünebilecek herhangi bir bilgiyle mücadele etmenin çok önemli olduğunu düşündüklerini söyledi.

Timone’un HIV ile yaşadıkları deneyimler hakkında vokal olduğu düşünüldüğünde, hem kişisel hem de çevrimiçi olarak arkadaşlarının ve tanıdıklarının çevrimiçi dolaşan bazı bilgiler hakkında onlara sık sık sorular soracaklarını söylediler.

“İnsanlar bana sorular soracak ve bazen bir şeyin ‘haber’ olup olmadığı konusunda tam cevabım yok – bazen“ gerçek haber ”ya da“ sahte haber ”olup olmadığını belirlemek zor oluyor” dedi.

Timone, bu tür sosyal medya reklamlarının çevrimiçi olarak hararetli tartışmalara yol açabileceğini ekledi, çünkü kullanıcılar gördüklerinin doğru olup olmadığını tartışıyorlar.

“İnternette tartışmak istemediğim için doğru bilgileri göndermeye çalışıyorum. Bazen bu bilgiyi paylaşmak için çok fazla geri tepme olsa bile, oraya batmasına izin vermek için orada bırakacağım, ”dedi Timone.

Sosyal medyanın gerçek yaşam sonuçları

 1. Englund, CDC gibi yerlerin PrEP ve HIV tedavisi ve önlenmesi ile ilgili doğru sağlık bilgilerini paylaşmak için mükemmel kaynaklar olduğunu da sözlerine ekledi.
 2. Yine de, Timone ve sağlık hizmeti sağlayıcıları gibi aktivistler onlara karşı mücadele etmek için çok çaba sarf etse bile, bu tür reklamların ücretlerini ödeyebileceğini söyledi.
 3. Englund, “Ne kadar yanlış bilgi sunulursa, gerçek hayat kurtaran veriler de o kadar gömülür” dedi.
 4. Scott, son günlerde bazı kuruluşların ve aktivistlerin reklamlarına karşı koymak için sosyal beslemelerini doğru bilgilerle doldurduğunu ümit ettiğini söyledi.
 5. Bunu başka bir sosyal medya savaşı olarak görmemenin çok önemli olduğunu söyledi. Bu, çevrimiçi olarak ileri geri savaşan insanlardan daha fazlasıdır. İnsan sağlığı üzerinde gerçek yaşam sonuçları vardır.
 6. “Sosyal medya insanlara nasıl ulaştığında önemsiz değil. İnsanların PrEP’e devam etme kararlarını olumsuz etkilemesinin somut yolları vardır. Bazı kliniklerimizde PrEP’i durduran insanlar olduğunu gördük ”dedi. “Bunu sosyal medyada küçük bir şey olarak reddetmemek önemlidir – oraya yaygın bir şekilde çıkıyor.”

ÖZET

50’den fazla LGBTQ, HIV ve halk sağlığı savunuculuk grubu, Facebook’a sosyal medya şirketinden HIV önleme ilaçları Truvada hakkında zararlı yanlış bilgiler yaydığını söyledikleri reklamları kaldırmasını isteyen açık bir mektup imzaladı.

Söz konusu reklamlar, öncelikle LGBTQ kullanıcılarını hedefleyen ve ilaca gitmenin olası yan etkilerini vurgulayan bir sınıf davası kapsamında yer almaktadır.

Facebook, reklamların kendi tarama standartlarını geçtiğini söyledi ancak savunuculuk örgütleri ve sağlık yetkilileri, reklamların HIV riski altında olan bazı kişilerin maruziyet öncesi profilaksi (PrEP) tedavilerine devam etmesini reddetmenin olumsuz etkisi olduğunu söylüyor.

Tıp uzmanları, en iyi şeyin veteriner sağlık bilgilerinin peşinden gitmek olduğunu ve herhangi bir ilaca uymadan ve durmadan önce doktorunuza her zaman sormak olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir