Bu Tatil Sezonu Vurguladı Bir ‘Güvenlik Sinyali’ Yardımcı Olabilir

Bu Tatil Sezonu Vurguladı Bir ‘Güvenlik Sinyali’ Yardımcı Olabilir

Share on Pinterest
 • Araştırmacılar şarkıları, nesneleri veya insanları stresi hafifletmeye yardımcı olan “güvenlik sinyalleri” gibi davranabilirler. Getty Images
 • Yale Üniversitesi ve Weill Cornell Medicine’den bir ekip, “güvenlik sinyali” kullanmanın insanların stres seviyelerini hafifletmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.
 • Araştırmacılar, bir güvenlik sinyalinin belirli bir beyin ağını aktive ederek kaygıyı hafiflettiğini öğrendiler.
 • Duygusal hafızayı destekleyen hipokampus adı verilen beynin belirli bir bölümünde aktivite artışı buldular.
 • Yeni araştırmalara göre, “mutlu düşünceler düşünün” tavsiyesinin endişenizi yaymanın etkili bir yolu olabileceği ortaya çıkıyor.

Yale Üniversitesi ve Weill Cornell Medicine’den bir ekip, bir “güvenlik sinyali” kullanmanın, stres düzeylerini hafifletmek için anksiyete tedavilerine iyi yanıt vermeyen insanlara yardımcı olabileceğini buldu.

Araştırmacılar insanlarda ve farelerde bir sembol veya ses kullanımını test ettiğinde, her ikisinde de kaygı azalması vardı. Aslında, güvenlik sinyali belirli bir beyin ağını aktive ederek kaygıyı hafifletti. Raporları yakın zamanda Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yer aldı.

Her üç kişiden biri için, tehlikeli olmayan durumlar korku ve panik yaratabilir. Kişiyi yavaş yavaş algılanan tehdide maruz bırakmak da dahil olmak üzere bilişsel davranışçı terapi (CBT), anksiyeteyi tedavi etmek için antidepresanlarla birlikte veya antidepresan olmadan kullanılır. Ancak tedaviler tüm insanlar için işe yaramıyor.

Güvenlik sinyallerinin incelenmesi

 1. Araştırmada, fareler tehdit edici olmayan farklı ses tonlarına maruz bırakıldı; bir tehdidi belirtmek için hafif bir ayak şoku olan bir ses duydular. İnsanlar bir şekli bir tehditle, diğerini tehdit edici olmayan olarak ilişkilendirmek için şartlandırıldı.
 2. Her iki deneyde de insanlar ve fareler daha sonra tehdit edici ve tehdit edici olmayan şekillere veya tonlara maruz bırakıldı. Beyin görüntüleme çalışmaları, güvenlik sinyallerinin beklenenden farklı bir sinir ağı aktive ettiğini fark etti.
 3. Bu, beyni bir tehdit algılaması için harekete geçirmediği ve dolayısıyla endişeye neden olmadığı anlamına geliyordu.
 4. Bir güvenlik sinyali kullanmak, bir kişiyi tehlikede olmadıklarını fark etmeleri için zaman tanıdığı ümidiyle yavaş yavaş algılanan bir tehdide maruz bırakmak için CBT’nin bir parçası olarak kullanılabilen maruz kalma terapisinden farklı çalışır.
 5. Maruz kalma temelli terapi korku yok olmaya dayanır. Bu, kişinin tehlikede olmadığını fark ettiği güvenli bir hafıza oluşturmayı içerir. Yale’deki psikoloji profesörü yardımcısı Dr. Dylan Gee, bu güvenli hafızanın bazı insanlar için etkisiz hale getirdiği algılanan tehditle rekabet edebileceğini söyledi.
 6. Ancak korkuya dayalı hafıza yeni güvenli hafızanın üstesinden gelebilirse bir sorun olabilir.
 7. Gee, “Bu rekabet, mevcut terapileri korkunun nüksetmesine maruz bırakıyor, ancak güvenlik sinyalleriyle ilişkili bir tehdit belleği asla yok” dedi Gee.

Korku nasıl azaltılır

Yale’de psikoloji alanında doktora adayı ve ilk yazar olan Dr. Paola Odriozola, bazı nöral devrelerin önemli olduğunu anladığını açıkladı.

Odriozola, “Güvenlik sinyali sırasında özellikle korkuyla ilgili reaktivite ve davranıştaki azalmayla ilgili bir sinir devresi belirledik” dedi.

Araştırmacılar, deneklerin beyninin fonksiyonel bir MRG’sini (fMRI) kullanarak, bir güvenlik sinyali sayesinde korku yanıtının azaltılıp azaltılmadığını görebilirler. Beynin belirli bölümlerinin, beynin duyguları ve karmaşık davranışları ile ilgili alanlarındaki aktivitesinde bir artış gibi göründüğünü buldular.

Duygusal hafızayı destekleyen hipokampus adı verilen beynin belirli bir bölümünde aktivite artışı buldular.

Ayrıca beynin iki önemli bölgesi olan hipokampus ve prelimbik prefrontal korteks arasında önemli bir bağlantı olduğunu belirttiler. Beynin en ön kısmındaki prelimbik prefrontal korteks, karmaşık düşünce ve davranışları kontrol etmek için önemlidir.

Gerçekten dikkat çeken şey, her iki türde de benzer sonuçlara dair kanıt bulmaktı, Odriozola.

“Bu yeni çünkü korkunun azaltılması için, tipik yok olma öğrenimine dahil olduğu bilinen şeyden farklı bir beyin yolu, CBT’deki korkuyu azaltmak için kullanılan yöntem” dedi.

Araştırmacılar zaten aktif olan bölgelerin duygusal hafızaya karıştığını biliyorlardı. Yani, çevredeki tehdit veya güvenlik düzeyi hakkında bağlamsal bilgiler sağlayabilirler. Karmaşık düşünceleri ve davranışları kontrol edebilirler.

Odriozola, “Bizim bilmediğimiz şey, güvenlik sinyali öğreniminde de yer alıp almayacaklarıdır” dedi.

Daha fazla araştırmanın, bu beyin yollarını aktive etmenin güvenlik varlığında korkuyu azaltıp azaltamayacağına ışık tutabileceğini umuyor.

“Şimdi aynı sinirsel devrenin endişeli yetişkinlerde ve çocukluk ve ergenlik döneminde güvenlik öğrenimi tarafından hedeflenip hedeflenmediğini araştırıyoruz, bu araştırma hattının bir sonraki adımı olarak, Healthline’a doğrulamak için daha fazla iş yapılması gerektiğini itiraf etti. bulgular ve nasıl çalıştığını daha iyi anlar.

“Anksiyete ile ilgili bozukluklardan muzdarip olanlar için alternatiflere duyulan ihtiyaç büyüktür” diye ekledi.

Odriozola, bulguların terapistin güvenlik ipuçlarını uygulama hakkında yeniden düşüneceği anlamına gelebileceğini, çünkü tedavinin belirli aşamalarında veya belirli kişiler için kullanıldıklarında sonuçları değiştirebileceklerini söyledi. “Bu çalışma, tedavide güvenlik sinyallerinin uygulanmasına ilişkin herhangi bir kanıt sağlamamakla birlikte, tedavide potansiyel olarak yararlı olan güvenliği yeniden düşünmeye yönelik ilk adımdır” dedi.

TCMB de dahil olmak üzere kanıtlarla desteklenmiş anksiyete tedavileri genellikle bir hastanın bir güvenlik sinyaline olan güvenini ortadan kaldırmaya odaklanır. Güvenlik sinyallerinin kullanılması, hastaların daha sonra maruz kalma terapisi de dahil olmak üzere mevcut tedavileri kullanmasına yardımcı olabilecek ilk rahatlama sağlayacak kadar korkuyu azaltabilir.

Bir güvenlik sinyali denemeli misiniz?

 • Bir güvenlik sinyali kullanmak, tatil sezonunun ortasında olduğumuz ve muhtemelen zaten vurguladığımız için birçok kişi için yararlı olabilir.
 • Bu tekniği kullanmaya başlamalısınız – ve bunu nasıl yapabilirsiniz?
 • Odriozola, “Güvenlik sinyali müzikal bir parça, bir kişi, hatta doldurulmuş hayvan gibi tehdit bulunmadığını gösteren bir öğe olabilir.
 • İnsanların güvenlik sinyallerini kullanmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, çünkü bunu yapmak uzun süreli rahatlama sağlayamayabilir.
 • “Hangi güvenlik sinyallerinin en iyi şekilde çalışabileceğini henüz bilmiyoruz, ancak sosyal destek rakamlarının korkuyu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var” dedi.
 • Yine, TCMB’de sinyallerin kullanımı farklı zamanlarda teşvik edilebilir, böylece bundan yararlanamayan hastalar gerçekten yapabilir.
 • Kaliforniya’dan araştırmaya bağlı olmayan bir psikoterapist olan Dr. Shoshana Bennett, geçmişte müşterilerle güvenlik sinyallerini etkili bir şekilde kullanmıştır.
 • “Güvenlik sinyalleri başarılı CBT, ilaç veya diğer tedavileri güçlendirmek ve güçlendirmek için kullanılabilir” dedi.
 • Tüm kaygı üreten durumlar ve düşünceler için bir sinyal kullanabilseniz de, seçtiğiniz güvenlik sinyalinin saf olduğundan ve olumsuz bir şeyle ilgili olmadığından emin olmak için insanların bir psikoterapistle konuşması gerektiğini söyledi.
 • Bennett, Healthline’a verdiği demeçte, “sinyalin“ saf ”olması gerekiyor – hiç de biraz olumsuzlukla lekelenmemeli. “Bir psikoterapist, seçilen sinyalin başarılı olup olmayacağının anlaşılmasına yardımcı olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir