Birçok Kreş, Çocuk veya Yetişkinlerin Grip Çekimi Gerektirmez

Birçok Kreş, Çocuk veya Yetişkinlerin Grip Çekimi Gerektirmez

Share on Pinterest
 • Birçok günlük bakım merkezinde çocukların grip aşısı olma zorunluluğu yoktur. Getty Images
 • Küçük çocuklar gribe yakalanma ve şiddetli semptomlara sahip olma riski altındadır.
 • Ancak bir çalışma, birçok günlük bakım merkezinin uygun çocuklar veya yetişkinler için grip aşılarına ihtiyaç duymadığını ortaya koyuyor.
 • Uzmanlar, az sayıda merkezin aşılama gerektirmesinin bir nedeni olarak gevşek devlet düzenlemelerine işaret ediyor.
 • Her yıl, 5 yaşın altındaki çocuklar grip söz konusu olduğunda en büyük sağlık riskleriyle karşı karşıyadır.
Yeni araştırmalar, pek çok küçük çocuğun hastalanmasının potansiyel bir nedenini tespit etti: Çocuk bakım merkezlerinin büyük çoğunluğu çocuk ve yetişkin bakıcıların aşılanmasını gerektirmiyor.

Sonuç olarak Perşembe günü Pediatrik Bulaşıcı Hastalıklar Derneği Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre grip gibi bulaşıcı hastalıklar, bu ortamlarda aşılanmayan çocuklar ve personel arasında hızla yayıldı.

Bu yıl, sağlık görevlileri birden fazla çocuk ölümü bildirdi ve 5 yaşın altındaki çocuklar grip için en yüksek ikinci hastaneye yatış oranına sahipler.

Çocuk bakım merkezlerinin grip aşısı gereksinimlerinin bulunmamasının temel nedeni, gerek duymamalarıdır.

Çoğu eyaletteki aşı yasaları grip aşısını içermez, bu nedenle çocuk bakım merkezleri, çocuklara ve personele aşı yaptırılması talimatı vermeden çalışabilir.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Timothy Shope, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi Çocuk Hastanesi “Grip aşısı için herhangi bir devlet yasası olmadığında, çocuk bakım yönetmelikleri bir gereklilik içermeyecek ve devlet grip aşısını izlemeyecek veya uygulamaz” dedi. Pittsburgh, Healthline’a verdiği demeçte.

Grip ciddi komplikasyonlara neden olabileceği ve küçük çocuklarda hayatı tehdit edebileceği için bunun birçok sağlık uzmanı vardır.

“Bugün ABD’de aşılama oranları ile influenza aşı ile önlenebilen en ciddi hastalıktır. Her yıl yaklaşık 100 çocuk, aşı ile önlenebilir tüm hastalıkların yıllık ölümlerini çok aşan grip hastalığından ölmektedir ”dedi.

Çoğu çocuk bakım merkezinin grip aşısı gerekmez

 1. Araştırmacılar 2016 yılında 48 eyalette 518 çocuk bakım merkezi müdürüyle temasa geçtikleri bir telefon tabanlı anket yaptılar.
 2. Rastgele seçilen yönetmenlere kuruluşlarının grip gereksinimleri soruldu.
 3. Çağrılan 518 direktörden sadece yüzde 24’ü çocuklara grip aşısı yapılmasını ve sadece yüzde 13’ü personele aşı yaptırılmasını zorunlu kıldı.
 4. Çocuk bakımı ortamlarında grip aşısı gereksinimi olan eyaletlerde bulunan ve araştırma sırasında Connecticut, New Jersey, Ohio ve Rhode Island olan çocuk bakım merkezlerinin çocuklardan aşılanmalarını istemesi daha olasıdır.
 5. Örneğin, Connecticut ve New Jersey’deki yöneticilerin yaklaşık yüzde 85’i grip aşısı gereksinimi olduğunu bildirdi.
 6. Ohio’da olmasına rağmen, yönetmenlerin sadece yüzde 6’sı grip aşısı gereksinimi bildirdi.

Eyalet yasası olmadan grip aşısı gereksinimleri gecikiyor

2004 yılından bu yana, düzenli aşılama öneren bir federal komite olan Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP), 6 ila 23 aylık çocukların grip aşısı almasını önerdi.

24 ila 59 aylık çocukların 2006 yılından beri aşılanması ve 2008’den bu yana 6 ay ve daha büyük olan herkesin aşılanması önerilmektedir.

Ancak birçok eyalet geride kaldı ve bu önerileri uygulamaya başlamadı.

Shope’ye göre, çoğu eyalet ACIP’nin bir tavsiyede bulunmasından bir veya iki yıl sonra yasa çıkarıyor ve bu da 15 yıllık gecikme ile grip aşısı gereksinimlerini şaşırtıcı kılıyor.

“Yasama organları, ivme kazanıyor gibi görünen yoğun aşı aşı lobilerine ve protestolarına karnını koyamıyor olabilir. Ayrıca, aşı ile önlenebilir diğer hastalıklardan daha fazla, insanlar grip hastalığının şiddeti ve grip aşısının etkinliği ve yan etkileri hakkında yanlış inançlara sahiptir ”dedi.

Ne yazık ki, yürürlükte olan bir devlet yasası olmadığında, müdürlerin çocuklardan ve personelden grip aşısı almalarını istemeleri çok daha az olasıdır.

Bunun da ötesinde, araştırmacılar, birçok yöneticinin mevcut birçok dini ve felsefi muafiyet nedeniyle hafif grip aşısı gereksinimlerine sahip olabileceğini düşünüyor.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) daha önce çocuk bakımı ortamlarında aşı yapılmasını gerektiren devlet yasalarını desteklediklerini ve grip aşısı gibi gerekli aşılar için tıbbi olmayan muafiyetlerin halk sağlığı için uygun olmadığını bulduklarını belirtmişti.

6 aydan 4 yıla kadar olan çocuklarda influenza aşılama oranları son yıllarda artmasına rağmen – 2010/2011’de yüzde 63’ten 2017/2018’de yüzde 68’e kadar – aşılama oranları hala sağlık uzmanlarının görmek istediklerinden çok daha düşüktür.

Bir Yale Medicine bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Richard Martinello, aşıların önemini anlatmanın son on yılda bir meydan okuma olduğunu söyledi, ancak insanların kendileriyle ilgili fikirlerini değiştirmeye başladıklarını umuyor.

Martinello, “Ailelerin ve ailelerin aşıların oldukça etkili olduğunu, güvende olduklarını ve doktor olan ebeveynlerin kendi çocuklarını aşıladıklarını daha iyi anlamaya başladığını düşünüyorum” dedi.

Grip küçük çocuklarda daha şiddetlidir

 • Bu konuyu daha da endişelendiren şey, grip çocuklarda tipik olarak daha şiddetli seyrediyor.
 • Ve çocukların öksürdüğü, hapşırdığı ve birbirleriyle oynadığı bir çocuk bakım merkezinde, virüsün yayılması inanılmaz derecede kolaydır.
 • Yetişkinlerden farklı olarak, çocuklar çok fazla grip aşısı veya virüse maruz kalmamıştır, bu da onları bir enfeksiyon kapma olasılığını arttırır.
 • Martinello, “Bağışıklık sistemlerinin bu olgunlaşmamışlığı, hem enfeksiyona karşı daha duyarlı olmalarına hem de enfeksiyonlarına daha az kontrollü bir yanıt vermelerine neden olabilir.” Dedi.
 • Bunun da ötesinde, çocuklar virüsü yetişkinlere göre daha uzun süre yayarlar.
 • Yetişkinler grip virüsünü iki gün boyunca ağır bir şekilde yayırken – bulaştıkları virüs miktarı beşinci güne kadar azalarak – çocuklar yaklaşık beş gün boyunca yoğun bir şekilde yayıyorlar ve daha sonra bir haftadan fazla yaymaya devam edebiliyorlar. .
 • Aşı, çocukları grip ve kulak enfeksiyonları, zatürree, dehidratasyon ve hatta ölüm gibi komplikasyonlarına karşı korumanın en iyi yoludur.

Bir çocuk grip alsa bile, grip aşısı semptomlarının şiddetini azaltacaktır.

“Yoğun grip aylarımızda, sürekli olarak aşılanan çocukların daha çabuk iyileştiğini ve gribin yüksek ateşinden, vücut ağrılarından ve öksürüğünden çok daha az sefil olduklarını görüyoruz,” diyor Stanford Çocuk Sağlığı temel bakımı Dr. Geoffrey Hart-Cooper Stanford’un Sanal PrEP Programı çocuk doktoru ve tıbbi direktörü.

Hart-Cooper her yıl çocukların griple karşılaştığını gördüğünü ve tüm ailenin bir hafta okul ve iş kaçırmasına neden olduğunu söyledi – ama bu en kötüsü değil.

“Kalbimi gerçekten kıran şey, her yıl yaklaşık 50 ila 150 çocuğun gripten ölmesidir” dedi.

Çocuklar hastalandıklarında, bu genellikle gribin evine getirilmesi ve büyükanne ve büyükbabası ve bağışıklık sistemi yüksek bir riski olan kişiler de dahil olmak üzere aile üyelerine yayılması anlamına gelir.

Uzmanlar, herkesin sadece kendilerini ve çocuklarını değil, diğerlerini de gripten korumak için grip aşısı yapması gerektiğini öne sürüyor.

Özet

Yeni araştırmalar, çocuk bakım merkezlerinin büyük çoğunluğunun çocuklara ve yetişkin bakıcılara aşı yapılmasını gerektirmediğini ortaya koydu.

Sonuç olarak, grip gibi bulaşıcı hastalıklar çocuklar ve bu ortamlarda aşılanmamış personel arasında hızla yayılmaktadır.

Çocukların riski arttığı ve gripten kaynaklanan komplikasyonlar yaşama olasılıkları daha yüksek olduğu için, sağlık uzmanları, özellikle çocuk bakım merkezinde vakit geçirdikleri takdirde, 5 yaş ve altında daha fazla çocuk görmeyi umuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir